Jak działają olejki eteryczne - właściwości, zastosowanie
Jakie są olejki eteryczne? Rodzaje olejków
Olejki eteryczne to naturalne wyciągi z roślin, liści, kwiatów, korzeni, kory czy igieł. Jest wiele rodzajów olejków, różnią się one składem, właściwościami i zastosowaniem.
Najważniejsze olejki eteryczne dla ciała, ducha oraz emocji
Pierwszy z trzech olejków, który powinniśmy mieć w domu to Mięta pieprzowa (Mentha piperita). Roślina ta pochodzi z Ameryki Północnej, należy do rodziny jasnotowatych i obejmuje około 40 gatunków. W Polsce miętę uprawia się w celach zielarskich, sporadycznie rośnie dziko. Roślina krzewiasta dorastająca do 100 cm. Metodą ekstrakcji jest parowa destylacja liści, łodyg i pąków kwiatowych. Z 0,5 kg Mięty pieprzowej uzyskujemy 15ml olejku eterycznego. Główne składniki mięty pieprzowej to: Mentol 34-44%, Menton 12-20%, Menthofurane 4-9%, 1,8% Cineol(Eucalyptol) 2-5%, Pulegone 2-5%, Aceton metylowy 4-10%. Mięta pieprzowa jest jednym z najstarszych i najbardziej uznanych ziół.
Mięta pieprzowa – zastosowanie, właściwości lecznicze i kosmetyczne
Jak stosować olejek eteryczny z mięty?
– Olejek rozpylamy w dyfuzorze lub bezpośrednio z buteleczki (wdychaj przed i podczas ćwiczeń w celu zmniejszenia poczucia zmęczenia, rozpylaj olejek podczas nauki, aby poprawić koncentrację, wdychaj w czasie testów, klasówek)
– Olejek eteryczny do masażu (dodaj kilka kropel do ulubionego balsamu, by poczuć świeżość i chłodzenie w upalne dni, wetrzyj 4-6 kropli w brzuch, aby złagodzić skutki niestrawności, gazów i biegunki, wetrzyj w stopy w celu zbicia temperatury).
– Olejek nakładamy bezpośrednio-miejscowo (wmasuj kilka kropli w pobliżu zranienia, aby zredukować możliwość zakażenia, w miejsce bolesnego urazu w celu zmniejszenia bólu, łagodzi swędzenie, nanieś na skroń i czoło aby pozbyć się bólu głowy, wetrzyj miejscowo, aby złagodzić bóle reumatyczne lub bóle mięśni)
– Dodajemy do napojów (dodaj kilka kropli do szklanki ciepłej wody i pij zamiast kawy, w czasie upałów do zimnej wody dla ochłody)
– Olejek odstrasza szczury, myszy, mrówki, pająki, prusaki (pokrop olejkiem zwitek waty i połóż na ścieżce lub w miejscach wejścia tych stworzeń)
Zapach: ostry, odświeżający, mentalowo-słodkawy
Środki ostrożności przy użyciu Mięty pieprzowej:
– Olejek może irytować skórę (wtedy spróbuj rozcieńczyć z naturalnym olejem)
– Nie używamy olejku w przypadku jak mamy przepuklinę
– Unikaj kontaktu z okolicą oczu oraz wrażliwymi miejscami ciała
– W przypadku ciąży, gdy uczestniczysz w procesie leczenia, skontaktuj się z lekarzem
Informacje zawarte w tym materiale dotyczą olejku eterycznego jakości terapeutycznej.
Ciekawostki: Słyszeliście „Czuć mięte do kogoś”. Tylko dlaczego mięte? Sama mięta jest podopieczną Wenus, ale przenikliwy, wibrujący zapach tego olejku należy do Marsa, czyli symbolizuje zauroczenie. W świecie magii była dedykowana dla kochanków, którzy pragnęli pobudzić namiętności w alkowie. To zioło miłości i bogactwa – rozbudza energię seksualną, zwalcza nieśmiałość, przedłuża akt miłosny i zapewnia wierność partnera. Włożenie kilka listków mięty do portfela ma przyciągnąć szczęście materialne. Mięta znana jest ze swoich właściwości ochronnych i oczyszczających m.in. służy do usuwania irracjonalnych lęków, negatywnych przepowiedni, oczyszczania nowego domu lub śmierci lokatora, jej zapach odstrasza złe duchy, a spanie na pokropionej olejkiem poduszce ma sprowadzać prorocze sny. W interesach mięta sprowadza nowych klientów, obrotność i komunikatywność.